Výzva pre majiteľov psov

Venčíš svojho psíka?

Rob to tak, aby po tebe nič nezostalo na verejnom priestranstve a neohrozoval si tak zdravie detí, ale aj dospelých.

Vážený majitelia psov,
Obecné zastupiteľstvo v Závade sa na svojom zasadnutí dňa 15. 04. 2016 zaoberalo podnetom občanov ohľadne venčenia psov na verejných priestranstvách v celom intraviláne obce.

Je potrebné, aby sa majitelia psov pri venčení svojich miláčikov zamysleli nad možnými dôsledkami, ktoré vzniknú pri ponechaní výkalov po psoch na verejnom priestranstve. Tieto môžu prísť do styku s deťmi, u ktorých to môže zanechať vážne zdravotné problémy, hlavne ak pustíme svojich psíkov pri venčení na bez vodítka a jeho výkaly a moč zanechajú v priestoroch a na miestach kde sa deti hrávajú.

Touto cestou vyzývame všetkých majiteľov psov, aby pri venčení používali vodítko a videli tak miesto kde pes svoje výkaly zanechá a tieto po svojich miláčikoch zbierali.

Ponechané výkaly môžu spôsobiť zdravotné problémy deťom, aj dospelým, ale spôsobujú problémy aj ľuďom, ktorí kosia verejné priestranstvá v blízkosti Vašich obydlí.

Problém voľného pohybu psov v obci sa týka nielen tých, ktorí psov vypúšťajú na venčenie, ale aj tých majiteľov psov, ktorí majú psov pustených denne na voľno. Touto cestou Vás oslovujeme, aby ste voľnému pohybu psov v obci zabránili, a to nielen z dôvodu ponechávania výkalov, ale aj z dôvodu bezpečnosti všetkých ľudí. Voľne pohybujúci sa pes, aj keď je mierumilovný, za určitých nepredvídaných okolností, môže zostať podráždený a či už dieťa, alebo dospelého môže napadnúť, ale aj pohrýzť.

V konečnom dôsledku vyzývame všetkých majiteľov psov, aby sa vážne zamysleli nad tým, či výkaly po psoch zbierať budú, alebo nebudú, aby tak dopredu predchádzali možnému vzniku chorôb, ktoré by mohli nastať po styku s výkalmi u detí, ale aj u dospelých.

Je to v nás ľuďoch, aby sme upozorňovali jeden druhého, hlavne tých, ktorí tieto povinnosti neberú vážne.

(Viď uznesenie OZ ohľadne venčenia psov)
obecné zastupiteľstvo
ukladá
vypracovať leták na oslovenie občanov, aby sa zamysleli nad svojím konaním pri venčení psov nezbieraním výkalov, s tým že na tom letáku budú uvedené aj choroby, ktoré by mohli vzniknúť z nepozbieraných výkalov a vyhlásenie relácie v miestnom rozhlase. Tento leták s oslovením zakvačiť aj na facebook.

Znečistené trávniky a pieskoviská predstavujú riziko najmä pre deti !!!

Pri nedostatočnej hygiene sa deti môžu pri hre na trávniku alebo pieskovisku nakaziť rôznymi bakteriálnymi, ale aj parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, že sa pri nich infekcia prenáša cez ústa do tráviaceho traktu.

Ohrozenie pre deti predstavuje salmonelóza, giardióza, toxokaróza , pásomnica psia. Pri salmonelóze sú najzraniteľnejšie malé deti. Ochorenie sa začína 6 až 36 hodín po infikovaní nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie, bolesťami hlavy či riedkou a vodnatou stolicou. Postupne sa pridávajú ďalšie príznaky. Nebezpečenstvo predstavuje aj giardióza. Pôvodcom ochorenia je prvok, ktorý parazituje v tenkom čreve živočíchov, vrátane človeka, psa a mačky. Ochorenie je sprevádzané hnačkami, apatiou a chudnutím.

Ďalším parazitným ochorením je toxokaróza. Jeho pôvodcom je škrkavka psia alebo mačacia, no pri nedodržiavaní hygienických opatrení je ochorenie prenosné aj na človeka. Prenos je možný najmä vo vonkajšom prostredí. V pôde, pieskoviskách alebo výbehoch sa môže nachádzať trus zvierat obsahujúci vajíčka. Škrkavka škodí svojmu hostiteľovi - mechanicky pri cestovaní lariev telom zvieraťa poškodzuje orgány, črevo, pečeň, obličky, pľúca, odoberá mu živiny, vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú organizmus. Nebezpečie predstavuje aj pásomnica psia. Infikované dieťa má neurčité tráviace ťažkosti a celkovo neprospieva.

Uvedené ochorenia prichádzajú do úvahy najmä pri znečistení trávnikov výkalmi psov.

Toto je skutočný, ale aj odstrašujúci príklad na zamyslenie sa.

Dievčatko Amie pri hre spadla na trávnik tesne vedľa neuprataného exkrementu, tak si na nešťastie bezprostredne potom prštekom potrela oko. Jej mama Suzanne, ktorá je zdravotnou sestrou, Amie očistila a vzala ju domov okúpať a oko jej špeciálne vypláchla. Bohužiaľ, ani tento rýchly zásah Amie nepomohol. O 48 hodín sa dievčatko zobudilo v bolestiach a so symptómami chrípky. Keď sa Suzanne pozrela na oko, hneď tušila, že niečo bude zle. Oko bolo fialové a podliate krvou.

Amie hospitalizovali a testy potvrdili, že sa jej do oka zo psích exkrementov dostala infekcia toxokarózy, ktorá vyústila v chorobu spôsobujúcu oslepnutie. Amie lekári ihneď nasadili antibiotiká, aj liečbu, ale nie sú až tak účinné. Táto infekcia sa lieči veľmi ťažko, navyše má Amie po nich veľmi oslabenú imunitu. Ak by však nedostala lieky, mohla byť infekcia toxokarózy ešte závažnejšia.

Amie zrejme už na oko nikdy neuvidí, napriek tomu je šťastie, že to nepadlo aj horšie. Aj tento prípad by však mal byť poučením pre všetkých ako pre rodičov, ktorí by nemali nič podceňovať, tak aj pre ľudí, ktorí chovajú psy a mačky. Nemalo by sa zabúdať na zodpovednosť voči okoliu. Za prvé je dôležité nechať svojho domáceho miláčika u veterinára pravidelne odčerviť, aby sa vo výkaloch nenachádzala toxokaróza, teda parazit u nás známy aj pod názvom škrkavka.

Ďakujeme!